امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
خوردن آب زیاد ، مفید یا مضر؟
سلام

خیلی میشنویم که باید در روز 8 لیوان آب بخوریم تا سالم بمانیم ، اما همیشه این موضوع برای من سوال بوده که ایا ما انسانها باید منتظر میماندیم تا در چند سال اخیر پزشکان به ما بگویند که باید چه قدر آب بخوریم و آیا تا قبل از آن در این چندین هزار سالی که انسان بر روی کره زمین زندگی میکرد و پزشکی وجود نداشت که اندازه ای برای آب تعیین کند ما همه اشتباه میکردیم؟
به هر حال نظر من همیشه بر این بود که ما باید زمانی آب بخوریم که تشنه شویم! بدن ما کاملا هوشمند است ، حتی ثابت شده که بدن ما میداند که اگر کمبود ماده ای غذایی در بدن وجود دارد آنرا از چه غذاهایی میتواند تامین کند! (بدون انجام هیچ آزمایشی!) و نیازی نیست که پزشکان برای ما تصمیم بگیرند که چه قدر آب بخوریم ، در مقاله ای که در لینک زیر قرار دادم راجع به این موضوع نوشته شده که خوردن آب زیاد خوب است یا بد:

کد:
http://www.pgsport.ir/post/120/%D9%85%D8%B6%D8%B1%D8%A7%D8%AA_%D9%86%D9%88%D8%B4%DB%8C%D8%AF%D9%86_%D8%A2%D8%A8_%D8%B2%DB%8C%D8%A7%D8%AF_8_%D9%84%DB%8C%D9%88%D8%A7%D9%86_%D8%AF%D8%B1_%D8%B1%D9%88%D8%B2.html
 سپاس شده توسط sara heidari ، maryam2090
دوست عزیزم فرمایشات شما صحیح، اما یک مورد که من تجربه کرده ام این است که بدن ما آدمهای امروزی کمتر به مسائل ی که فرمودید واکنش نشان میدهد زیرا آنقدر به آن بی توجهی کرده ایم که او هم نسبت به خود بی توجه شده است، علاوه بر این آنقدر بدنمان مسموم شده که دیگر نمیتواند خیلی از کارهایی را که بر عهده دارد به صورت صحیح انجام دهد...
من با ۸ لیوان آب موافقت یا مخالفتی ندارم اما بارها شده تشنه بوده ام و به خاطر کارهایم فراموش کرده ام آب بخورم و آلارم تشنگیم خاموش شده و وقتی که دچار سرگیجه شده ام از فرط غلظت خون تازه متوجه کم آبی بدنم شده ام پس بهتر است ما هم به فکر بدنمان باشیم و حداقل چیزی مانند آب را خودمان به صورت مرتب به بدنمان برسانیم.
پاینده باشید.
سال ها پرسیدم از خود کیستم
آتشم ، شوقم ، شرارم ، چیستم
دیدمش  امروز  و دانستم  کنون
او به جز من ،من به جز او نیستم
مولانا
 سپاس شده توسط maryam ، جویا ، Saeed141 ، maryam2090 ، یکتا
(6-3-1394، 05:29 صبح)bashar نوشته است:
دوست عزیزم فرمایشات شما صحیح، اما یک مورد که من تجربه کرده ام این است که بدن ما آدمهای امروزی کمتر به مسائل ی که فرمودید واکنش نشان میدهد زیرا آنقدر به آن بی توجهی کرده ایم که او هم نسبت به خود بی توجه شده است، علاوه بر این آنقدر بدنمان مسموم شده که دیگر نمیتواند خیلی از کارهایی را که بر عهده دارد به صورت صحیح انجام دهد...
من با ۸ لیوان آب موافقت یا مخالفتی ندارم اما بارها شده تشنه بوده ام و به خاطر کارهایم فراموش کرده ام آب بخورم و آلارم تشنگیم خاموش شده و وقتی که دچار سرگیجه شده ام از فرط غلظت خون تازه متوجه کم آبی بدنم شده ام پس بهتر است ما هم به فکر بدنمان باشیم و حداقل چیزی مانند آب را خودمان به صورت مرتب به بدنمان برسانیم.
پاینده باشید.

کاش به غیر از عرایض بنده مطالبی رو هم که در لینک بود مطالعه میکردید
در هر صورت ما واقعا نمیدانیم که بدنمان به چه مقدار آب نیاز دارد ، بدن هر شخص با شخص دیگر متفاوت است ، به علاوه اینکه مغز سیستمی پیشرفته برای فراهم کردن بقا برای انسان است و مطمئن باشید هیچ چیز نمیتواند جلوی آنرا بگیرد ، تا به حال کسی به خاطر کار زیاد از گزسنگی یا تشنگی نمرده است! شاید ما آگاهانه آنرا برای مدتی به تاخیر بیندازیم ولی به هر حال وقتی نیاز ما به آب جدی باشد تشنگی شدید شده و بالاخره به سوی آب خواهیم رفت
در ضمن سرگیجه از علائم کم آبی بدن نیست ، در صورتی که غلظت خون شما افزایش پیدا کند دچار سستی و خستگی میشوید نه سرگیجه! بهتر است با یک پزشک در مورد سرگیجه تان صحبت کنید. میتوانید یک نگاهی هم به لینک زیر بیندازید :
کد:
http://www.beytoote.com/health/prevention/dizziness2-concerned1-dizziness.html
 سپاس شده توسط bashar
دوست عزیزم بارها پیش آمده پزشکان امروز چیزی را مفید نامیده اند با کلی دلیل و مدرک و آزمایشهای بالینی ولی مدتی بعد متوجه اشتباه خود شده اند و با کلی مدرت ضرر آن را به اثبات رسانده اند، مثالهایی از این دست بسیار است و از انواع داروها گرفته تا مواد غذایی را شامل میشود و آخرین آنها هم بحث شیر و کلسیم آن است که زمانی شر را عامل مفیدی برای تامین کلسیم بدن میدانستند اما حال آنرا باعث ایجاد پوکی استخوان میدانند، پس میبینید هنوز دانش بشری در حدی نیست که بتوان به آن استناد کامل کرد، به قوا ماهاچیتای عزیز همانطور که انسان نسبی است هر چیز مربوط به او هم نسبی است و قطعیتی ندارد،
مثلا سر گیجه و سردرد من در بیشتر مواقع به کمبود آب بدنم مربوط میشود و این راهکار بدن من است برای اعلام کمبود آب ولی قطعا در افراد دیگر متفاوت است.
پاینده باشید.

برای مثال من هم لینکی میگذارم در مورد فواید نوشیدن زیاد آب ...

کد:
http://www.salamatnews.com/news/140977/چگونگی-آب-درماني-در-طب-ژاپني
مولانا
 سپاس شده توسط maryam ، جویا ، Saeed141 ، maryam2090
البته این لینکی که قرار دادید در مورد فواید نوشیدن آب نبود!
یک روش درمانی بود برای مدت محدود که در ساعات خاصی و برای بیماری های خاصی و مقداری معین آب نوشیده میشد.
در هر صورت من قصد ندارم نظرم را به کسی تحمیل کنم ، اما احساس کردم وظیفه دارم دوستانم را از این باور غلطی که در بین مردم رواج داره آگاه کنم ، اینترنت در دست شماست و علاوه بر لینکی که معرفی کردم میتونید خودتون هم تحقیق کنید و به هر نتیجه ای رسیدید به همون عمل کنید.
در مورد کلسیم شیر هم مشکل از علم نیست! مشکل از شرکت های لبنیاتی است که برای فروش بیشتر کلسیم شیر . لبنیات را در بوق کرنا کردند و به این وسیله به سودهای عظیمی رسیدند ، همین نظریه 8 لیوان آب هم توسط شرکت های فروش آب رایج شده (در اکثر کشورهای خارجی آب آشامیدنی به صورت بطری و گالن فروخته میشه و آب لوله کشی قابل خوردن نیست) متاسفانه برخی پزشکان مانند طوطی همین چیزها را به عنوان علم تکرار کردند بدون اینکه چیزی راجع به آن بدانند.
به هرحال تصمیم با شماست
 سپاس شده توسط bashar
دوست عزیز من قصد رد صحبت شما رو ندارم فقط می خوام بگم نمیشه به هیچ وجه روی صحبت های علمی با اطمینان کامل نظر داد. بهترین راه کار اینه که بر روی بدن خودمون تامل کنیم و به شناخت اون بپردازیم تا بهترین نتیجه رو بگیریم. چون وقتی ما به بدنمان توجه نشان بدهیم او هم شروع به توجه به خودش کرده و مجددا میتوانیم آلارم های سلامتی خاموش شده مان را بیدار کنیم...
پاینده باشید.
مولانا
 سپاس شده توسط maryam ، جویا ، maryam2090
دوست عزیز.مهرداد گرامی اینکه در گذشته نگفتند زیاد آب بنوشید دلیل نمیشه که بگید حالا از خودشون در آوردن ویا برای سود جویی کارخانه هاست!
درسته که کسی شاید از تشنگی نمرده باشه که البته من وشما از نقطه نقطه دنیا خبر نداریم!
من دیده ام که آب خوردن زیاد باعث جلوگیری از بعضی بیماریها شده وحتی بالاتر از آن باعث درمان بیماری هم شده !
مادر من سنگ کلیه دارند حدود سی سال هست شاید هم بیشتر.
ایشون تا بیست سال نمیدونستند واین دهه آخری که پزشکها تشخیص دادن سنگ دارند,
شروع به درمان کردند وچند عمل جراحی انجام دادند.
ایشون هر وقت کم آب مینوشند پهلوشون درد میگیره و بعد از یه مدت دوباره کلیه سنگ میسازه
ولی وقتی آب زیاد مینوشند تا یک مدت طولانی دیگه کلیه سنگ نمیسازه درحالیکه هیچ تغییری در
داروهاشون ایجاد نمیشه و ما شاهد این موضوع هستیم که آب چقدر برای مادرم حیاتیست
و ما همیشه سعی میکنیم بسیار آب بنوشیم تا به این عارضه گرفتار نشیم طبق گفته خود مادرم
ایشون در جوانی زیاد آب نمیخوردند و میگن اصلا تشنه هم نمیشدند با اینکه کارهای طاقت فرسا انجام میدادند
پس جناب مهرداد نمیشه گفت هر وقت تشنه شد باید آب نوشید شاید احساس تشنگی نکنیم
ولی به آب احتیاج داشته باشیم.
 سپاس شده توسط konda ، bashar ، جویا
با سلام
انسان بایستی در هرکاری تعادل رو رعایت کنه .از اعمال و رفتار گرفته تا خوردن و آشامیدن
درهرچیزی وقتی تعادل رو رعایت کنیم بدن انسان هم از لحاظ جسمی و روحی عملکرد بهینه خواهد داشت .
برای کسی که ایمان دارد ناممکن وجود ندارد .
*
 سپاس شده توسط bashar ، maryam ، Saeed141 ، aseman231
دوست عزیز.مهرداد گرامی اینکه در گذشته نگفتند زیاد آب بنوشید دلیل نمیشه که بگید حالا از خودشون در آوردن ویا برای سود جویی کارخانه هاست!

یادم نمیاد گفته باشم چون در گذشته چنین چیزی نگفتند پس الان از خودشون در آوردن! گفتم بدن ما هوشمنده و میدونه که چه میزان آب نیاز داره ، نیازی نیست مجبورش کنیم تا میزانی که دکترها گفتند آب بخوره! همانطور که در ری کی و لایتورک به شهودمون اطمینان میکنیم ، در این موارد هم باید به غریزه خودمون اعتماد کنیم!

درسته که کسی شاید از تشنگی نمرده باشه که البته من وشما از نقطه نقطه دنیا خبر نداریم!

بشر عزیز فرمودند که ما به علت کار زیاد تشنگی خودمون رو فراموش میکنیم ، من هم گفتم تا حالا کسی نبوده که به خاطر کار زیاد تشنگی خودش رو اینقدر فراموش کنه که از تشنگی بمیره! به علاوه کسانی بودند کهبه علت مصرف زیاد آب جان خود را از دست دادند! (در اینترنت سرچ کنید)
من دیده ام که آب خوردن زیاد باعث جلوگیری از بعضی بیماریها شده وحتی بالاتر از آن باعث درمان بیماری هم شده !
مادر من سنگ کلیه دارند حدود سی سال هست شاید هم بیشتر.
ایشون تا بیست سال نمیدونستند واین دهه آخری که پزشکها تشخیص دادن سنگ دارند,
شروع به درمان کردند وچند عمل جراحی انجام دادند.
ایشون هر وقت کم آب مینوشند پهلوشون درد میگیره و بعد از یه مدت دوباره کلیه سنگ میسازه
ولی وقتی آب زیاد مینوشند تا یک مدت طولانی دیگه کلیه سنگ نمیسازه درحالیکه هیچ تغییری در
داروهاشون ایجاد نمیشه و ما شاهد این موضوع هستیم که آب چقدر برای مادرم حیاتیست
و ما همیشه سعی میکنیم بسیار آب بنوشیم تا به این عارضه گرفتار نشیم طبق گفته خود مادرم
ایشون در جوانی زیاد آب نمیخوردند و میگن اصلا تشنه هم نمیشدند با اینکه کارهای طاقت فرسا انجام میدادند

نمیدونم چه طور متوجه شدید که از بیماری ها جلوگیری کرده(شما که نمیدوستید قراره بیمار بشید یا خیر!) ولی در مورد سنگ کلیه این یک مورد خاص هست که فرد مجبوره آب زیادی بنوشه ، همه دنیا که سنگ کلیه ندارند!

پس جناب مهرداد نمیشه گفت هر وقت تشنه شد باید آب نوشید شاید احساس تشنگی نکنیم 
ولی به آب احتیاج داشته باشیم.

خوب پس لطفا شما منو روشن کنید! اگر من نباید منتظر احساس تشنگی خودم باشم ، پس از کجا بفهمم که بدنم به آب نیاز داره؟ ایا راه دیگری هم وجود داره؟
 سپاس شده توسط bashar
بیاید یه کم راجع به این موضوع فکر کنیم ، به ما توصیه شده که روزی 8 لیوان آب بنوشیم اما به نظر شما فرقی نمیکنه که ما  :

طبعمون خشک باشه یا تر؟ سرد باشه یا گرم؟ ورزشکار باشیم یا خیر؟ چه قدر از میوه ها و سبزیجات آبدار در برنامه غذاییمون وجود داره؟ درچه آب و هوایی زندگی میکنیم؟ تعرقمون در طول روز چه قدره؟ و....
به نظر شما میشه برای تمام مردم دنیا با شرایط متفاوتشون یک نسخه پیچید؟ یا بهتره که از غریزه طبیعیمون بپرسیم که چه میزان آب نیاز داریم؟
 سپاس شده توسط FATIMAA ، maryam ، bashar ، جویا ، aseman231

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان